INFORMACJE DLA UŻYTKOWNIKÓW


Szanowne Panie, Szanowni Panowie

najpierw przyjmijcie Państwo podziękowanie za zainteresowanie wyrobami spółki PERITO s.r.o. Zanim zaczną Państwo wybierać design swoich nowych drzwi wejściowych, proszę przyjąć kilka rad i informacji, które powinny ułatwić wybór płyty drzwiowej i zapewnić w ten sposób pełne zadowolenie z jakości i wyglądu Państwa drzwi.

Płyty drzwiowe są produkowane z różnych materiałów, różnymi technologiami i, oczywiście, w różnych wzorach. Wypełnienia drzwiowe są dostarczane producentom okien i drzwi plastikowych i aluminiowych, którzy je następnie instalują do wyprodukowanych skrzydeł i ram. Składają się z płyt powierzchniowych, rdzenia, oszklenia i ewentualnie są zamontowane akcesoria takie, jak otwór na listy, kołatka lub przeziernik. Przede wszystkim wyborowi materiału płyt powierzchniowych i rdzenia należy poświęcić szczególną uwagę i żądać wszelkich informacji o możliwościach technicznych i użytkowych konkretnego wypełnienia drzwiowego. Wypełnienia drzwiowe PERITO są standardowo produkowane o grubości 24 mm, przepuszczalność cieplna jest standardowo podawana minimalnie 1,24 U, ważona izolacyjność akustyczna jest certyfikowana wartością 24 dB.

Najbardziej rozpowszechnioną grupą materiałów płyt powierzchniowych są obrabialne termicznie tworzywa sztuczne ( ABS/PMMA – seria Classic i Technic ). Są one w ofercie w kolorze białym oraz w różnych imitacjach wzoru drewna. Podstawową właściwością tych tworzyw jest rozszerzalność cieplna, bez której nie byłoby możliwe ich kształtowanie. Niestety ta właściwość jest też największą wadą tych materiałów. W wyniku działania promieniowania słonecznego dochodzi do niepożądanej deformacji (w lecie rozszerzania, w zimie skurczu ) tych płyt, materiał podlega zmęczeniu, a w skrajnym przypadku może dojść do jego deformacji lub pęknięcia. To niebezpieczeństwo jest w przypadku płyt z imitacją drewna kilkakrotnie większe i decydując się na taką płytę drzwi trzeba na miejscu żądać wszelkich informacji o gwarancjach, doborze rdzenia itp.. Pękanie i deformacje wypełnień z tworzyw sztucznych z imitacją drewna jest ogólnie znanym problemem i walczą z nim bez wyjątku wszyscy producenci wypełnień z tworzyw sztucznych. W Europie zachodniej ten rodzaj ze względu na wspomniane problemy już praktycznie nie jest produkowany.

Wypełnienia drzwiowe wyższych serii (Vizual, Elegance i Premium) są już produkowane z płytami powierzchniowymi z materiału HPL. Prasowana żywica syntetyczna, która jest bazą do produkcji tego materiału, nadaje płytom HPL doskonałe właściwości, przede wszystkim minimalną rozszerzalność cieplną. Wypełnienia drzwiowe mają dzięki temu stałe kształty, a ich żywotność jest wielokrotnie dłuższa niż wypełnień z tworzyw sztucznych. Ciekawe jest, że różnica cenowa między tymi dwoma typami nie jest duża, a w przypadku serii Vizual można nawet mówić o korzystniejszej cenie niż serii plastikowych. Przede wszystkim wybierając imitację drewna gorąco zalecamy wybór z serii HPL, inwestycja w jakość z pewnością się opłaci! Wypełnienia drzwiowe tych serii można też wyprodukować z płytami powierzchniowymi z aluminium za minimalną dopłatą!

Rdzenie wypełnień drzwiowych są klejonymi sandwiczami, których podstawą jest przeważnie ekstrudowany polistyren. W razie konieczności można wybierać różne wzmocnienia rdzenia w postaci płyt aluminiowych lub drewnopochodnych. Więcej o tej problematyce można przeczytać poniżej. Najważniejszy wybór rdzenia dotyczy już wspomnianych wypełnień z tworzywa z imitacją drewna. W przypadku tych wyrobów dla pełnego uznania gwarancji jest KONIECZNY wybór rdzenia D – to znaczy najmocniejszego rdzenia, zapewniającego jak największą odporność drzwi na ewentualną deformację pod wpływem promieniowania słonecznego.

Oszklenie wypełnień drzwiowych realizuje się szybami podwójnymi lub potrójnymi, z możliwością wyboru szyb ornamentalnych (dostawca AGC - Tu ) lub witraży w kombinacjach z termoizolacyjnymi lub przeciwuderzeniowymi szybami. O możliwościach kombinacji należy poradzić się ze swoim dostawcą okien i drzwi.

Na doskonałe funkcjonowanie całego systemu drzwi wejściowych znaczny wpływ ma sam producent okien i drzwi. Na rynku pojawiają się niskiej jakości profile, spotykamy się z niedotrzymywaniem technologii produkcji i montażu, niedostatecznym wzmocnieniem ramy i skrzydła drzwi i z innymi wadami. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na wybór dostawcy okien i drzwi. Drzwi wejściowe są najbardziej obciążonym elementem w domu, używanym wielokrotnie codziennie przez okres wielu lat. Inwestycja do drzwi wejściowych nie powinna zatem być lekceważona a początkowe oszczędności w tym miejscu mogą być kontraproduktywne i nie na miejscu.